Projekty dworków: snobizm – czy potrzeba estetyczna?

projekty dworków

 

„Dworków ci u nas dostatek” – chciałoby się powiedzieć, trawestując cytat z „Krzyżaków” Sienkiewicza. Rzeczywiście, w polskim krajobrazie pełno jest nowych domów stylizowanych na dawne ziemiańskie siedziby. Gdzieniegdzie można jeszcze zobaczyć pięknie odrestaurowany prawdziwy dworek. Niestety, większość szlacheckich dworów, bez właściwej opieki i konserwacji, popadła w ruinę albo całkiem zniknęła z powierzchni ziemi.  A szkoda, bo przynależały do typowo polskiego stylu i upiększały rodzime krajobrazy.

Dlaczego dziś buduje się dworki?

Pierwsze współczesne dworki zaczęto w Polsce budować u schyłku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, gdy społeczeństwo po przemianach ustrojowych trochę się wzbogaciło. Część rodaków zapragnęła mieć efektowne siedziby, podkreślające zamożność i prestiż właścicieli. W odpowiedzi na te potrzeby, w biurach architektonicznych zaczęły powstawać projekty dworków; one też wypełniły gotowe katalogi. Takie domy zaczęto tworzyć więc masowo.

Dlaczego ludzie je polubili? Część spośród nich, może ze snobizmu i podziwu dla dawnych zamożnych warstw społeczeństwa. Część, to być może potomkowie dawnej szlachty, a więc osoby, które stylem życia i mieszkania chcą podkreślić swoje pochodzenie. Jeszcze inni zapewne lubią dworki dlatego, że są to po prostu ładne budynki.

Wyróżniają się wielowymiarową architekturą, przy czym do stylu dworskiego nawiązują tylko „skorupą”, czyli zewnętrznymi ścianami, gankiem z kolumnami czy wielospadowym dachem. Natomiast rozplanowanie pomieszczeń, wyposażenie w instalacje to już  nowoczesność. Tak więc, sądząc po projektach dworków, są to, głównie domy stylizowane na te z dawnych wieków.

Gdzie budować dworki?

Ziemiańskie siedziby potrzebowały przestrzeni. Budowano je na dużych działkach, otaczano rozległymi ogrodami. Do wejścia prowadził okazały podjazd, a przed gankiem zakładano okrągły klomb z kwiatami. By współczesny dworek dobrze się prezentował, również wymaga przestrzeni, a nade wszystko – wiejskiego krajobrazu: zieleni, drzew, ogrodu. Gdy takie budynki rozmieszczone są na ciasnych działkach, w bliskiej odległości od miejskiej czy przemysłowej zabudowy, wówczas tracą wiele ze swego uroku.

Gdy więc dysponujesz dużą działką z dala od miasta, wówczas projekty dworków warto wziąć pod uwagę.