Nowoczesne projekty domów parterowych

projekty domow parterowych

Nie trzeba wydawać fortuny, niekonieczne są kolosalne kredyty, by mieszkać wygodnie we własnym jednorodzinnym domu. Dla przeciętnej rodziny wystarczający jest dom parterowy z 3-4 sypialniami, 2 łazienkami, salonem i kuchnią. Projekty domów parterowych uwzględniają potrzeby takich rodzin.

 

Dom parterowy – tradycyjny czy nowoczesny?

Po latach zauroczenia domami w stylu ziemiańskich dworków, przyszedł czas na zmiany. To między innymi powrót do tradycyjnych domów parterowych. Elementy tradycyjne uzupełnione są nowoczesnymi pomysłami. Nowoczesność polega między innymi na energooszczędności. Współczesne domy mają być oszczędne zarówno w budowie jak i w późniejszym użytkowaniu. Można to osiągnąć dzięki:

  • prostej bryle budynku, dzięki czemu zmniejsza się liczba mostków termicznych,
  • prostej konstrukcji dachu (dach kopertowy lub płaski),
  • nowoczesnym materiałom budowlanym,
  • dobrej jakości stolarce okiennej i drzwiowej,
  • dobrej izolacji podłóg, stropów i ścian.

Nowoczesność to także estetyczna elewacja  z użyciem różnorodnych materiałów (klinkier, drewno, kamień), duże przeszklenia. W projektach domów parterowych da się zauważyć wiele nowatorskich rozwiązań, dodających budynkom atrakcyjnego wyglądu.

 

Domy parterowe – z garażem czy bez?

Projekty domow parterowych uwzględniają zarówno budynki z garażem jak i bez garażu. W domu o małej powierzchni jednak szkoda jest miejsca na garaż w bryle budynku, bo można by je wykorzystać na cele mieszkalne. Wyjściem jest garaż dobudowany do ściany budynku. W domach o większej powierzchni warto umieścić garaż, nawet dwustanowiskowy. Wówczas duże drzwi garażowe nie zakłócają proporcji budynku. Mając dużą działkę, warto wybudować garaż wolno stojący, ale to już wybór inwestora. W gotowych katalogach domów znajdziemy wiele interesujących i odpowiadających wymaganiom i potrzebom rodziny pomysłów.

Domy parterowe nie są gorszą alternatywą wobec domów dwukondygnacyjnych. Przeciwnie, zapewniają wysoki standard zamieszkania.