Projekty domów z kosztorysem, czyli planuj i buduj

projekty domów z kosztorysem

Nie wystarczy orientacyjna znajomość kosztów budowy domu. Budowa to przedsięwzięcie wymagające dużych nakładów finansowych, więc warto już na etapie planowania wiedzieć, jakie będą ostateczne koszty, by wybrać taki projekt domu, który będzie można zrealizować do końca bez problemów finansowych. Dlatego należy kupować projekty domów z kosztorysem.

Kosztorys, czyli zrób to sam

W Internecie można znaleźć porady, jak samodzielnie wykonać kosztorys budowlany. Nieprofesjonalista może, oczywiście, sam wziąć się za przygotowanie kosztorysu. Wymaga to jednak sporo czasu, dobrej znajomości rynku materiałów budowlanych i branży budowlanej, a także umiejętności matematycznych. Choć w tym ostatnim może człowieka zastąpić komputer. Powstaje jednak pytanie, czy to się opłaca? W końcu czas też jest w cenie, dochodzi do tego stres, czy wszystko zostało zrobione należycie. A kupno projektów domu z kosztorysem to nie jest aż tak duży wydatek. Cena kosztorysu zależy od jego rodzaju. Jednakże zawsze daje gwarancję starannych obliczeń.

Jak wykonać kosztorys?

Nie wystarczy umiejętność mnożenia i dodawania, by tanim , bo własnym kosztem przygotować kosztorys. Potrzebna do tego jest:

  • znajomość norm budowlanych,
  • dobra orientacja aktualnych cen materiałów budowlanych,
  • znajomość aktualnych kosztów robocizny i wynajmu sprzętu budowlanego na danym terenie,
  • wykonanie przedmiarów i obmiarów projektowanego domu.

Amator nie wykona tego zadania perfekcyjnie. Lepiej więc zdać się na profesjonalistów. Już nawet kupując gotowy projekt z katalogu, można otrzymać za niewielką dopłatą kosztorys budowlany.

Do czego jest potrzebny kosztorys?

Wiadomo, że kosztorys informuje, jaka kwota będzie potrzebna na budowę domu. Choć nie jest to wycena co do złotówki, bo już w trakcie trwania realizacji inwestycji, ceny materiałów mogą się zmieniać, czy też inwestor wprowadza jakieś zmiany, to jednak daje podaje bardzo zbliżoną kwotę do ceny ostatecznej. Można wtedy racjonalnie zarządzać finansami i planować kolejne etapy budowy. Poza tym projekty domów z kosztorysem są niezbędne:

  • przy staraniach o kredyt na budowę,
  • przy negocjacjach z ekipą budowlaną,
  • przy wyborze hurtowni z materiałami budowlanymi (ceny w poszczególnych miejscach mogą się znacznie różnić).