Dom z bali, czyli alternatywa dla tradycyjnego budowanictwa

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domów z bali. Wyglądają one dobrze, do budowy używane są tradycyjne materiały, a i wykonanie domu trwa znacznie krócej. Jak zatem wygląda budowa domu z bali, jak przebiega i ile trwa? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej.

Projekt domu z bali

Jeśli inwestora interesują domy z bali projekty na pewno nie będą zmartwieniem. Firmy projektowe oferują różne rozwiązania, które pozwolą na budowę domu w dowolnym metrażu. W przypadku, kiedy dostępne projekty nie są zadowalające, wówczas można zgłosić się do projektanta w celu zaprojektowania domu od początku. Może to kosztować trochę więcej niż gotowy projekt, ale można mieć pewność, że dom będzie dokładnie taki, jaki sobie wymarzono.

Wzniesienie domu

Dom z drewna, a dokładniej z bali, ma tę zaletę, że można wznieść go bardzo szybko. Najpierw trzeba wykonać fundament i zalać posadzkę, co trwa mniej więcej tyle, co te same czynności w przypadku domu murowanego. Następnie fundament musi odczekać, aby był solidny i trwały. W tym momencie sytuacja znacznie przyspiesza, bo kiedy fundament i posadzka są gotowe, wzniesienie drewnianego domu z bali do stanu surowego będzie trwało około 4 tygodni. Oczywiście dokładny czas zależy od ekipy, projektu, warunków pogodowych, powierzchni domu itp. Bez względu na tę uwarunkowania budowa domu z bali trwa znacznie krócej niż budowa domu murowanego.

Dalsza część budowy oraz wykończenie

Następnymi etapami budowy domu z bali są:

  • wykonanie ścian działowych z lekkich konstrukcji szkieletowych, dopasowanych do drewnianej stylistyki wnętrza.
  • wstawienie stolarki okiennej i drzwi uwzględniających osiadanie bali w ciągu kilku lat po postawieniu budynku,
  • rozprowadzenie instalacji, które wygląda podobnie jak w przypadku domów murowanych, ale w niektórych przypadkach może wyglądać inaczej ze względu na widoczność rur i kabli,
  • wykończenie wewnątrz, które często nie obejmuje instalacji płyt gipsowych, wykonywania tynków itp. – gotowe ściany z bali pełnią tę funkcję.